logo-przychodnia

 

Zaufało nam ponad 220 000 Pacjentów

 

Rak szyjki macicy

 

panek

Prof.nadzw. dr hab n. med. Grzegorz Panek

Specjalista ginekologii, położnictwa i ginekologii onkologicznej

  

Rak szyjki macicy jest najczęstszym nowotworem narządów płciowych kobiecych w Polsce.

Zapadalność na inwazyjnego raka szyjki macicy wynosi obecnie ok. 15 nowych zachorowań na 100000 kobiet co daje około 3500 przypadków rozpoznawanych każdego roku. Około 1800 chorych umiera każdego roku z powodu tego nowotworu.

W ciągu ostatniego 20-lecia zaobserwowano spadek zachorowalności na raka szyjki macicy. Poziom spadku zachorowań nie jest jednak tak wyraźny jak w krajach, w których prowadzono przesiewowe badania cytologiczne o zasięgu populacyjnym. Z tego powodu zapadalność na raka szyjki macicy pozostaje nadal 2-3-krotnie wyższa niż w krajach wiodących w zwalczaniu raka szyjki macicy.

Szczyt zachorowań na raka przedinwazyjnego to wiek 25-40 lat. Rak inwazyjny rozpoznawany jest najczęściej w piątej i szóstej dekadzie życia.

Powstawanie raka szyjki macicy jest procesem złożonym i nie do końca poznanym. Obserwacje epidemiologiczne oraz wyniki badań pozwoliły wykazać grupę czynników zwiększających ryzyko wystąpienia tego nowotworu.

Znaczącą rolę w transformacji nowotworowej nabłonka pokrywającego szyjkę macicy przypisuje się infekcjom wirusowym zwłaszcza wirusami z grupy HPV i HSV.W populacji kobiet z udokumentowaną przewlekła infekcją wirusami HPV 16 i 18 wykazano zwiększone ryzyko występowania raka szyjki macicy w tym również raka gruczołowego.

Inne czynniki predysponujące do wystąpienia raka szyjki macicy to:

- wczesne rozpoczęcie życia seksualnego,

- częsta zmiana partnerów seksualnych,

- palenie tytoniu,

- leczenie immunosupresyjne po przeszczepach narządowych,

- immunosupresja w przebiegu infekcji HIV.

 

Profilaktyka raka szyjki macicy.

Badanie cytologiczne wymazu z szyjki macicy stanowi podstawową metodę wykrywania patologii przednowotworowej i nowotworowej szyjki macicy.Prowadzony systematycznie screening cytologiczny o zasięgu populacyjnym w krajach takich jak Finlandia czy Kanada spowodował spadek zapadalności na raka szyjki macicy o 65-70% , a śmiertelności o ok. 60%.

 

Rozpoznanie i objawy raka szyjki macicy.

Rak przedinwazyjny przebiega najczęściej bezobjawowo, a rozpoznanie ustalane jest na podstawie badania cytologicznego z następową biopsją szyjki macicy.

Najczęstszym objawem raka inwazyjnego są plamienia i krwawienia po współżyciu.

Bóle miednicy, kręgosłupa czy kończyny dolnej charakterystyczne są dla przypadków raka zaawansowanego miejscowo.

Potwierdzeniem rozpoznania raka szyjki macicy jest badanie mikroskopowe wycinków z szyjki macicy.

Wykrycie nowotworów szyjki macicy w okresie bezobjawowym może dokonać się wyłącznie w wyniki regularnych badań profilaktycznych, które są najlepszą inwestycją dla zdrowia kobiety.

 

KONTAKT

Nowy adres:
ul. Mokotowska 15
00-640 Warszawa

 

Przychodnia czynna:
od poniedziałku do piątku

w godz. 12:00-20:00

 

Tel. 22 331 41 40
Tel. 22 428 17 61

E-mail: przychodnia@pfeso.edu.pl

Mapka dojazdu

mapkamini